Zwiedzanie Indywidualne
Obywatelu odwiedź miejsce gdzie wydobywano uran na potrzeby programu atomowego ZSRR!
Zwiedzanie dla grup
Doświadczony kolektyw przewodników sięga do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych Dziadków!
oferta dla szkół
Tylko tu historia łączy się z zabawą!
EVENTY I IMPREZY INTEGRACYJNE
Naprzód do walki o szczęśliwą, socjalistyczną klasę pracującą!
w skrócie
01.
Zwiedzanie trasy 10:30 , 11:30 , 12:30, 13,30, 14,30, Ostatnie wejście do kopalni 15:30
02.
03
04.
05.
Wystawa Szkła uranowego
Kopalnia uranu Podgórze
Kopalnia Podgórze w Kowarach to druga co do wielkości kopalnia uranu w Polsce. Usytuowana w niej trasa turystyczna przebiega przez sztolnię 19a, która powstała w latach 50-tych XX wieku. To jeden z najciekawszych i najładniejszych obiektów na terenie Kowar. Eksploatacja złóż trwała tu aż do 1958 roku, natomiast w latach 1974-1989 mieściło się w niej jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym radonem.
Zwiedzanie
- Czas zwiedzania: ok. 1 h.
- Temperatura pod ziemią: około 8°C.
- Wilgotność: ok. 97%.
- Trasa czynna jest codziennie od godziny 9:30 do 17:30. W sezonie letnim.
- Trasa czynna jest codziennie od godziny 10:30 do 16:30 w sezonie zimowym (tj. od 1 października do 30 maja)
- Trasa nieczynna jest: 1 stycznia, I dnia Świąt Wielkanocnych, 1 listopada, I dnia Świąt Bożego Narodzenia, 31 grudnia.
- Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację.
Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsza odzież latem. Trasa jest całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego.
Kopalnia
Podziemna trasa turystyczna w pierwszym etapie uruchomienia liczy około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia, poznają Państwo pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Nasi przewodnicy przybliżą Państwu specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Nasze podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą Państwu przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u.
W Kopalni Podgórze odkrywanie tajemnic trwa do dziś. Najwięksi śmiałkowie w dalszym ciągu eksplorują zalaną część kopalni, jest to jednocześnie najgłębsze nurkowisko w Polsce. Dotychczas udało się zanurkować do głębokości 157 metrów w szybie górniczym, który ma 244 metry. Sięgamy do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.
Obywatelu, zwiedź Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Podgórze", będącą dumą kolektywu i strategicznym punktem na mapie krajowej turystyki.